Forum www.poliamoria.fora.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Definicje - poproszę

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.poliamoria.fora.pl Strona Główna -> Pytania i porady
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Manu



Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 29
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:36, 06 Sie 2016    Temat postu: Definicje - poproszę

Drodzy, jestem tu nowa, w temat poliamorii weszłam z inspiracji zagranicznych i trochę się gubię w polskiej terminologii jaką tu przyjmujecie.

Zdążyłam zauważyć, że rozdzielacie poliamorię od związków otwartych i etycznej niemonogamii... Hmm... Zapewne jest tych odmian jeszcze więcej, a ja nie czuję różnic. Dla mnie to jeden konglomerat odejścia od normatywnej wyłączności. Oczywiście jasne jest, że niewyłączność realizuje się na milion sposobów (od swingowania po rozszerzone małżeństwa), ale nie spotkałam się z takim kategorycznym podziałem.

Czy zechcielibyście wyjaśnić mi wszystkie rodzaje relacji nie-mono wraz z nazwami jakich używacie? Z góry dziękuję.


Ostatnio zmieniony przez Manu dnia Sob 11:39, 06 Sie 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
eWua



Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Opole
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:00, 17 Sie 2016    Temat postu:

Definicje znajdziesz na Wikipedii Laughing

Polecam lekturę strony Tomka Kuleszy

[link widoczny dla zalogowanych]

i stronę Bruna:
[link widoczny dla zalogowanych]

Zresztą może się odezwą w wątku i to wyjaśnią, bo ładnie takie różnice definicyjne wyjaśniają. Smile

Zresztą wiele dywagacji na temat tego, czym jest a czym nie jest poliamoria już się na Forum pojawiło. Warto poszukać.

A po mojemu:
Arrow Poliamoria, jak sama nazwa wskazuje to związek miłosny, uczuciowy więcej niż dwóch osób (niespokrewnionych), gdzie pojawia się przyjaźń, seks, erotyzm, wsparcie i zaufanie. Warunek zaistnienia poliamorii: musi być uczucie, a seks niekoniecznie.
Arrow Związek otwarty, to związek dwóch osób, które za obopólną zgodą mogą nawiązywać relacje towarzysko-seksualne z osobami poza związku
Arrow Swinging, czyli para wchodząca w relacje seksualno-towarzyskie z innymi parami lub rzadziej singlami
Arrow Etyczna niemonogamia, to chyba inaczej konsensualna niemonogamia i to rozumiem jako pojęcie zbiorcze, w którym mieści się zarówno poliamoria, philianizm, związki otwarte i swingning, i wiele innych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Bruno



Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 312
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 0:05, 18 Sie 2016    Temat postu:

eWua - krótko i na temat napisałaś i nie ma co z tego robić książki Smile.
Dodałbym jeszcze z takich dość popularnych anarchię relacyjną, oczywiście tak jak pisałaś jest ich (rodzajów) więcej. CNM - z tym skrótem z języka angielskiego można się spotkać, a oznacza on konsensualną niemonogamię (o której pisała eWua). Potwierdzam - CNM to zbiór większy zawierający poliamorię, a nie odwrotnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Manu



Dołączył: 05 Sie 2016
Posty: 29
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 6:10, 22 Sie 2016    Temat postu:

dziękuję! Wchodząc na to forum miałam właśnie nadzieję na zdobycie wiedzy z bardziej spersonalizowanych źródeł niż Wikipedia Smile

Fajnie, że się odnaleźliście. Pozdrowienia!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
eWua



Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Opole
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:04, 24 Sie 2016    Temat postu:

Mi to właśnie Bruno i Tomek tłumaczyli na początku, te parę lat temu. To jedyny powód tego, że o związkach niemonogamicznych mam trochę wiedzy Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora
vivci



Dołączył: 07 Kwi 2019
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wroclaw
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:05, 10 Kwi 2019    Temat postu:

Kiedys trafilam na caly slownik pojec, i mysle ze mozna sobie na polski to przetlumaczyc

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.poliamoria.fora.pl Strona Główna -> Pytania i porady Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Programosy.
Regulamin